در مقاله قبلی قسمت اول نکات و ترفندهای ضروری برای سئو در سال 2019 را برای شما معرفی کردیم. در این مطلب این نکات را پیگیری می‎کنیم و امیدواریم در سال 2019 با رعایت این نکات در سئو بیش از پیش موفق باشید!

بهینه‎سازی برای دستگاه‎های موبایل

اگر سایت شما طراحی رسپانسیو ندارد، وقت آن است که به این قضیه مهم رسیدگی کنید.
در طول سال‎های گذشته گوگل دستگاه‎های موبایل را در اولویت قرار داده است و از آن به عنوان یکی از عوامل رتبه‎بندی سایت‎ها یاد کرده است.

دلیل آن هم کاملا مشخص است، چون بر کسی پوشیده نیست که کاربران اینترنت برای گردش در اینترنت بیشتر از موبایل استفاده می‎کنند تا کامپیوترهای رومیزی و لپ‎تاپ. تصویر زیر به خوبی این قضیه را نشان می‎دهد.


گوگل با توجه به این موضوع ابتدا لینک‎هایی را ایندکس می‎کند که از نظر نمایش در صفحات موبایل بهینه شده‎اند.
بسیاری از تم‎ها (به عنوان مثال برای ووردپرس) به صورت پیشفرض رسپانسیو هستند. اما همیشه اینطور نیست. بنابراین در اولین گام باید مشخص کنید آیا سایت شما طراحی رسپانسیو دارد یا خیر.
گوگل برای بررسی این موضوع ابزار رایگانی در اختیار کاربران گذاشته است. کافی است این جا کلیک و آدرس وب‎سایت خود را وارد کنید، سپس گزارشی که ایجاد می‎شود را بررسی کنید.
اگر سایت شما طراحی واکنش‎گرا دارد عالی است. اگر نه در ادامه راه‎حل را نشان می‎دهیم.
ابتدا، به تنهایی و بدون کمک گرفتن از یک طراح وب یا وب‎مستر حرفه‎ای نمی‎توانید این موضوع را رفع کنید.
اگر نیاز به یک تیم حرفه‎ای برای این کار دارید می‎توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان طراحی سایت حرفه‎ای ما به خوبی به مشکل شما رسیدگی می‎کنند.
به هرحال بدون توجه به تصمیمی که می‎گیرید، حتما به این مشکل رسیدگی کنید. با روند فعلی که دنیای وب در پیش گرفته است کسب رتبه برای سایت‎هایی که برای دستگاه‎های موبایل کاربرپسند نیستند سخت‎تر می‎شود.

لینک ‎سازی با کیفیت را در اولویت قرار دهید

تا الان به سئو داخلی توجه داشتیم یعنی بهینه‎سازی برای دستگاه‎های موبایل، انتخاب کلمات کلیدی و غیره. ولی شاید سوال کنید تکلیف سئو خارجی چه می‎شود؟
با آن که در الگوریتم جستجوی گوگل فاکتورهای متعددی برای رتبه‎بندی وجود دارد اما بک ‎لینک‎ها همیشه جزو مهمترین‎ها بوده‎اند.
در حقیقت، تا همین چند وقت پیش بک ‎لینک تنها عامل مهم بود و لینک‎های اسپم بی کیفیت می‎توانستند واقعا به افزایش رتبه کمک کنند!
اما این دوران گذشته است. در سال 2019، لینک‎هایی که می‎سازید از نظر کیفیت باید به کمیت ارجحیت داده شوند.
در همین رابطه از فروشندگان لینک، لینک نخرید. در بهترین حالت، تاثیری برای سایت شما ندارند. اما اغلب اوقات، واقعا به رتبه‎بندی سایت شما ضربه می‎زنند و حتی می‎توانید از سوی گوگل جریمه شوید.
اجازه بدهید در سال 2019 و بعد از آن ببینیم چطور می‎توانید لینک‎های با کیفیت به دست آورید.

لینک‎های از دست رفته و شکسته را اصلاح کنید

اگر آدرس یک صفحه را به روزرسانی کرده‎اید یا به طور کامل آن را حذف کرده‎اید، احتمالا چند لینک شکسته یا از دست رفته خواهید داشت. استفاده از ابزاری مانند Monitor Backlinks و Ahrefs می‎توانند به شما کمک کنند تا این دسته از لینک‎ها را مشخص کنید.

پست مهمان در سایت‎های با موضوع مشابه

اگر متوجه شده باشید اخیرا مقوله «ارسال پست مهمان» بسیار کم رنگ شده است. علت آن این بود که در گذشته بسیاری از سایت‎ها فقط یک محتوا را به صورت اسپین شده در سایت‎هایی که بخش ارسال پست مهمان آن‎ها آزاد بود قرار می‎دادند تا حجم اشارات به برند خود را افزایش دهند.
اما در سال 2019 باید استراتژی خود را تغییر دهید. به ارسال پست مهمان مانند یک فرصت برای ایجاد آگاهی از برند یا برقراری ارتباط با مخاطب هدف نگاه کنید.
برای این منظور لیستی از سایت‎هایی که موضوعاتی مشابه با شما دارند و اجازه درج پست مهمان می‎دهند را درست کنید و با مدیران آن‎ها تماس بگیرید. تمرکز خود را روی ایجاد محتوای با ارزش برای خوانندگان سایت بگذارید تا به مشکلی بر نخورید!

همکاری با دیگر کسب و کارها

کسب و کارهای دیگری را پیدا کنید که به پیدا کردن مخاطب به شما کمک می‎کنند و سعی کنید با آن‎ها یک رابطه دوستانه شکل دهید.
می‎توانید این کار را با تبادل محتوا در بخش بلاگ سایت خودتان و سایت همکارتان یا خبرنامه‎های دو سایت انجام دهید. می‎توانید همچنین خدمات یکدیگر را به مشتریانی که دارید پیشنهاد دهید.
در هر صورت نتیجه کار شکلگیری یک رابطه همکاری بادوام و سودمند و به دست آوردن لینک است.

هزینه برای ایجاد محتوای با کیفیت

برای این که به صورت طبیعی لینک به دست آورید، باید برای ایجاد محتوای با کیفیت برای سایت خود سرمایه‎گذاری کنید.
هرچه تعداد محتوای مفید شما بیشتر باشد، بیشتر در معرض دید مخاطبین هدف خود قرار می‎گیرید و احتمال این که به سایت شما لینک دهند بیشتر می‎شود.
فرمول ساده‎ای که واقعا جواب می‎دهد.
انتشار یک تعداد مشخص محتوا در هر روز ترفندی ساده برای متمایز بودن از رقبا است. می‎خواهید خلاقانه عمل کنید؟ تلاش خود را در جهت آن به کار بگیرید و خسته نشوید. آهسته بروید ولی پیوسته.

نتیجه‎گیری

نکات و ترفندهایی که در بالا ذکر شد تنها بخش محدودی از دنیای گسترده سئو محسوب می‎شوند. بدون شک صدها مقاله در اینترنت برای افزایش رتبه سایت وجود دارد.
با وجود این، نکات بالا راهنمای مفیدی برای افرادی است که می‎خواهند تلاش و انرژی خود را صرف سئو کنند و تازه در این مسیر گام برداشته‎اند.
هدف ما از نوشتن این مقاله این بود که بدانید تلاش‎های خود را بیشتر از همه صرف چه بخش‎هایی کنید. بدون شک رعایت این نکات و انجام درست آن‎ها کار ساده‎ای نیست و زمان می‎برد.
اما یقین داشته باشید این نکات همیشه در سئو ثابت خواهند بود.
فقط به یاد داشته باشید که امروزه بهینه‎سازی موتور جستجو و تجربه کاربری نکات مشترک زیادی دارند. حتما سعی کنید محتوای سایت و اهداف خود را در رابطه با تجربه کاربری قرار دهید، به کیفیت توجه کنید و هرگز عجول نباشید.
سئو یک مسابقه دو ماراتون است نه دو سرعتی.