ظهور و پیدایش اینترنت باعث شده است دنیای مجازی به محیطی پر رونق برای کسب و کارهای مختلف تبدیل شود. در نتیجه راه‎اندازی یک سایت یا حتی وبلاگ برای به اشتراک‎گذاری مقاله‎ها و محصولات به نسبت گذشته اهمیت بیشتری دارد.

اشخاص گوناگون به صورت حقیقی یا شرکتی برای ارائه مطالب مفید به مخاطبان خود و همچنین بالا بردن سطح اعتماد مشتریان و ارائه خدمات و کالاهای خود باید وب‎سایت مناسب و خوبی مطابق با استانداردهای روز دنیا داشته باشند تا بتوانند نیازهای مخاطبان خود برای کسب اطلاعات لازم را برآورده سازند.

در حقیقت طراحی و ساخت وب‎سایت این فرصت را به افراد می‎دهد فضایی برای تبلیغ کسب و کار خود داشته باشند و منبعی برای کسب درآمد به وجود آورند. راه‎اندازی یک سایت حرفه‎ای و مناسب باعث می‎شود پس از مدتی منبع درآمد اینترنتی قابل توجهی برای مدیر آن شکل گیرد. البته این کار بدون رعایت تعدادی از استانداردها و پیروی از اصول و قوانین طراحی سایت امکان‎پذیر نیست.

در نتیجه در این مطلب قصد داریم بهترین نکات مهم در رابطه با طراحی یک سایت حرفه‎ای را بیان کنیم تا با رعایت آن بتوانید موفقیت کسب و کار خود را تضمین کنید.

1) مشخص‎سازی اهداف و محتوای سایت

بدون شک هدف اولیه راه‎اندازی یک سایت، جذب مخاطب و بازدیدکنندگان از موتورهای جستجو است. در آغاز راه‎اندازی سایت خود اهداف و سیاست‎های اصلی خود را در برای شیوه مطلب‎گذاری و ارائه مقاله‎ها، خدمات و محصولات مشخص کنید.

همواره به یاد داشته باشید اگر ساختار سایت، مطالب و طراحی آن نتواند باعث جلب توجه کاربران شود تا آن‎‏ها برای بازدید مجدد از سایت متقاعد شوند، مشتریان و مخاطبان بالقوه خود را از دست می‎دهید. بنابراین از همان آغاز هدف از سایت خود و طراحی آن و همچنین نحوه ارائه مطالب به کاربران را در نظر بگیرید.

2) ساختار و طرح اولیه سایت

پس از این که اهداف اصلی سایت خود را مشخص کردید، یک طرح اولیه (Sketch) از سایت را روی یک تکه کاغذ بکشید تا ساختار آن را تعیین کنید. در حقیقت به کمک این کار می‎توانید یک نمای کلی از ساختار سایت و شیوه قرارگیری عناصر مختلف در آن داشته باشید.

می‎توانید طراحی‎های گوناگونی را امتحان کنید تا شکل و ساختار مطلوب و مورد نظر خود را پیدا کنید.

3) استاندارد طراحی سایت

زمانی که برای طراحی سایت از استانداردهای مرسوم جهانی استفاده می‎کنید، اطلاعات و محتوای سایت در تمامی مرورگرها به شکل مناسبی بارگذاری می‎شود و سرعت قرارگیری سایت در فهرست ایندکس موتورهای جستجو بالاتر می‎رود.

فراموش نکنید تعداد دستگاه‎های قدیمی در کشورهای مختلف همچنان زیاد است و در نتیجه اشخاص زیادی از اینترنت اکسپلورر 6 استفاده می‎کنند.

با آن که وجود مرورگرهایی مانند کروم و فایرفاکس تعداد این افراد را کم کرده است ولی زمان طراحی سایت خود باید سازگاری با تمامی نسخه‎های مرورگرها را مد نظر قرار دهید و از استانداردهای سایت‎های شناخته شده و معتبر الگوبرداری کنید.

4) انتخاب رنگ

پس از مرحله کشیدن طراح اولیه به انتخاب رنگ می‎رسیم. یکی از مزیت‎های دنیای وب این است که در زمان طراحی سایت به شما اجازه می‎دهد با کمک رنگ مخاطب را تحت تاثیر قرار دهید.

هنگام انتخاب رنگ به مواردی مانند روانشناسی رنگ توجه کنید و رنگ‎هایی را مد نظر قرار دهید که چشمان کاربران را خسته و اذیت نمی‎کند.

استفاده از رنگ‎های شلوغ یا آزاردهنده در طراحی سایت باعث می‎شود بازدیدکننده سریعا سایت را ترک کند و کسب و کار شما عنوان غیر حرفه‎ای را به دست آورد.

5) عناصر گرافیک و رابط کاربری سایت

یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی سایت، توجه به عناصر گرافیکی نوع رابط کاربری آن است. با توجه به رشد قابل توجه سایت‎های مختلف و به وجود آمدن یک فضای رقابتی، باید ظاهر سایت خود را متفاوت با سایرین نشان دهید.

انتخاب عناصر گرافیکی مناسب باعث می‎شود سایت شما محتوا و سلیقه مدیر را به خوبی منعکس کند. استفاده از رابطه کاربری مناسب کاربران را به طرف قسمت‎های گوناگون هدایت می‎کند و آن‎ها از بخش‎های مختلف بهتر استفاده می‎کنند.

6) نحوه تولید محتوا و نگارش مطالب

فراموش نکنید هدف محوری شما از راه‎اندازی یک سایت، جلب مخاطب به واسطه نوع طراحی سایت و ارائه محتوای مفید است.

به عبارت دیگر کاربر براساس نیاز خود به سایت شما می‎آید، در نتیجه زمان ارسال مطالب در سایت از فونت‎هایی با اندازه و رنگ مناسب استفاده کنید که به خوبی قابل خواندن و تفکیک باشند.

بدون شک امروزه افراد دارای قدرت بینایی کم یا حتی میانسال از اینترنت استفاده می‎کنند، بنابراین استفاده از فونت نامناسب، رنگ روشن یا اندازه‎های کوچک باعث خواهد شد این دسته از مخاطبان را از دست بدهید.

7) استفاده از تصاویر مناسب

یک تصویر با کیفیت ارزشی برابر با هزاران متن دارد. با توجه به این که انسان موجودی بصری است سعی کنید در بین مطالب و در بخش‎های مختلف سایت خود از تصاویر با کیفیت استفاده کنید.

علاوه بر این اندازه تصاویر را رعایت کنید تا سرعت بارگذاری و لود صفحات سایت شما بالاتر برود. استفاده از تصاویر متعدد، با اندازه‎های نامتعارف و همچنین با حجم بالا تنها مخاطب را فراری می‎دهد.

8) استفاده از فلش و اسکریپت

برای بالا بردن سطح جذابیت سایت خود می‎توانید از فلش استفاده کنید ولی محل استفاده و مقدار آن را دقت کنید.

به عنوان مثال برای ورود به سایت به هیچ وجه یک فلش سنگین غیر ضروری استفاده نکنید چون کاربر را مایوس خواهد کرد. از طرفی استفاده از منوهای فلش را فراموش کنید چون هدف از طراحی منوها هدایت کاربران به قسمت‎های گوناگون سایت است.

امروزه طراحان سایت به جای فلش بیشتر از اسکریپت‎های جاوا استفاده می‎کنند چون آن‎ها به وسیله مرورگر‎ها اجرا می‎شوند و کاربر باید اجازه این کار را بدهد.

در نتیجه دیگر نیازی نیست نگران باشید کاربر برنامه فلش را روی سیستم خود نصب کرده است یا نه. البته در استفاده از اسکریپت‎ها افراط نکنید چون نتایج مختلفی را در مرورگرهای گوناگون خواهند داشت.