در مطلب قبل در مورد اهمیت طراحی سایت صحبت کردیم و همچنین نکات مهمی که در زمان راه‎اندازی یک سایت باید رعایت کنید. در این پست معرفی نکات مهم طراحی سایت را ادامه می‎دهیم و امیدواریم برای شما مفید باشد.

9) ساختار لینک‎ها در سایت

زمان طراحی سایت یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید انتخاب رنگ لینک‎ها و عناوینی است که برای سایت خود انتخاب می‎کنید. سعی کنید این رنگ متفاوت از رنگ پیش فرض لینک‎ها باشد و فضای سایت خود و حال و هوای آن را در نظر بگیرید.

برای تمامی لینک‎های داخل مطالب خود از یک رنگ استفاده کنید تا کاربران و مخاطبان سایتتان سردرگم نشوند. علاوه بر این به هیچ وجه خط زیر لینک‎ها را پاک یا حذف نکنید چون کاربران به ظاهر لینک‎ها عادت کرده‎اند و با دیدن خط زیر آن سریعا متوجه می‎شوند این متن به مطلب دیگری لینک شده است.

10) قرار دادن تبلیغات در سایت

بدون شک تبلیغات یکی از بهترین راه‎های کسب درآمد است و یک سایت پس از مدت زمانی برای برگشت سرمایه و کسب درآمد، تبلیغات قبول می‎کند.

به عنوان مدیر یک سایت باید توجه کنید تعداد تبلیغات داخل سایت را در حد معقول نگه دارید. اگر قصد استفاده از تبلیغات دارید، حتما از قبل و در زمان طراحی سایت فضای کافی و مناسبی برای آن در نظر بگیرید.

سعی کنید حجم استفاده از تبلیغات متحرک و مبتنی بر فلش را کاهش دهید تا چشمان کاربران خسته نشود و از طرفی سرعت بارگزاری سایت شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

11) سرعت بارگذاری سایت

از جمله نکات مهم طراحی سایت که یکی از دشوارترین آن‎ها است، توجه به سرعت لود یا بارگذاری سایت است که باید جزو اولویت‎ها در طراحی باشد.

طراح یا وب‎مستر سایت می‎تواند با رعایت نکاتی مانند کاهش اندازه تصاویر و استفاده کمتر از عناصر گرافیکی و اسکریپت‎ها، تا حد قابل توجهی سرعت لود سایت خود را بالا ببرد.

تحقیقات نشان داده است کاربرانی که برای لود یک سایت مجبور به صبر زیادی شوند، سریعا آن سایت را ترک می‎کنند. بنابراین با رعایت استانداردهای روز طراحی سایت سرعت بارگذاری سایت خود را تا جای ممکن بالا ببرید تا مخاطبان و مشتریان بالقوه خود را حفظ کنید.

12) بهینه‎‌سازی و سئو سایت

بدون شک سئو و بهینه‎سازی یک سایت از عوامل مهمی است که موفقیت آن را تضمین می‎کند. موتورهای جستجو منبع اصلی فرستادن بازدیدکننده به سایت‎های مختلف هستند.

سئو یکی از نکات مهم طراحی سایت است و طراحان باید از راهکارهای سئو کاملا آگاهی داشته باشند و مواردی مانند ساختار سئو، بهینه‎سازی کدها در زمان طراحی، اصول تولید محتوا و نحوه صحیح انتشار مطلب در سایت را رعایت کنند تا موتورهای جستجو آسان‎تر و با سرعت بیشتری عناوین و محتوای سایت را بررسی کنند و در فهرست ایندکس خود قرار دهند.

13) بهینه‎سازی برای مرورگرها

در زمان راه‎اندازی یک سایت باید آن را سازگار با تمامی مرورگرهای جدیم و قدیم طراحی کنید. به هیچ وجه سایت خود را تنها برای یک یا دو مرورگر تنظیم نکنید چون امروزه تنوع مرورگرها بالا رفته است و بالطبع هر کدام کاربران خاص خود را دارند.

سازگاری با انواع مرورگرها باعث می‎شود تمامی کاربران مختلف را در سایت خود حفظ کنید.

14) طراحی ساده را فراموش نکنید

پیش از راه‎اندازی سایت روی هاست شخصی نظر چند فرد کارشناس و عادی را در مورد طراحی سایت خود بپرسید تا مشکلاتی که از دید شما به دور مانده است را رفع کنید.

علاوه بر این تا جای ممکن از عناصر طراحی ساده و جذاب استفاده کنید تا بازدیدکنندگان ترغیب به بازگشت مجدد به سایت شما شوند و زیبایی و خلاقیت کار شما در ذهن آن‎ها حک شود.

15) تحلیل کاربران سایت

یکی دیگر از نکات مهم طراحی سایت که مربوط به مرحله بعد از راه‎اندازی سایت می‎شود استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل سایت مانند گوگل آنالیتیکس است تا رفتار کاربران در سایت خود بررسی کنید و متوجه شوید چه بخش‎هایی از سایت و چه عناصری در طراحی مورد پسنده آن‎ها واقع شده است.

علاوه بر این می‎توانید ساختار سایت و سطح بهینه‎سازی آن برای موتورهای جستجو را بررسی کنید و مشکلات قابل توجه را رفع کنید. حتی گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید طراحی سایت خود را کاملا تغییر دهید.

جمع‎بندی

همانطور که مشاهده کردید نکات مهم طراحی سایت متعدد هستند و باید به عنوان یک طراح از آن‎ها برای خلق فرصتی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید یا تعداد مشتریان همیشگی خود را افزایش دهید.

از طرفی اگر می‎خواهید تازه پا به دنیای طراحی سایت بگذارید با کمک این مقاله و قسمت اول آن می‎توانید مرجع کاملی داشته باشید و وب‎سایتی طراحی کنید که تاثیرگذار و جذاب باشد.