هنگامی که در سال 2010 رسانه اجتماعی اینستاگرام شکل گرفت، مانند هر سایت اجتماعی دیگر یک هدف داشت یعنی فراهم‎سازی محلی برای به اشتراک‎گذاری تصاویر سلفی و عکس‎هایی از حیوانات خانگی و گردشگری.

اما این رسانه اجتماعی در سال‎های اخیر توانسته است از یک اپلیکیشن ساده برای به اشتراک‎گذاری تصاویر به محلی تقریبا کامل برای بازاریابی تبدیل شود.

کسب و کار شما در هر زمینه‎ای که باشد برای پیشرفت قابل توجه در اینستاگرام باید این پلت‎فرم اجتماعی را به طور کامل بشناسد یعنی مخاطبان به چه محتوایی بیشتر علاقه دارند، چه راهکارهایی برای استوری‎های خود در اینستاگرم داشته باشید و چطور شاخص‎های کلیدی عملکرد خود را پیگیری کنید.

تعداد کاربران فعلی اینستاگرام تقریبا 800 میلیون است و روزانه بیش از 500 میلیون نفر از آن‎ها از این رسانه اجتماعی برای به اشتراک‎گذاری چیزی در حدود 250 میلیون محتوا استفاده می‎کنند.

این آمار واقعا شگفت‎انگیز است. به عنوان یک کسب و کار باید بتوانید از طریق اینستاگرام با هر مخاطبی از هر نظر یعنی جنسیت، سن، شغل و هر خصوصیت دیگری دسترسی داشته باشید. اما سوالی که به وجود می‎آید این است که برای تبلیغات کسب و کار خود در اینستاگرام چه راهکارهایی باید داشته باشید؟

ما در این مطلب مبحث مهمی به اسم اینستاگرام مارکتینگ یا بازاریابی اینستاگرام را بررسی می‎کنیم و راهکارهایی برای آن ارائه می‎دهیم. با رعایت نکات زیر می‎توانید کمپین‎های اینستاگرام مارکتینگ خود را به راحتی با موفقیت پشت سر بگذارید.

بهتر است قبل از آن مقاله تاثیر بازاریابی در رسانه اجتماعی را مطالعه کنید.

راهکارهای اینستاگرام مارکتینگ

طراحی یک پروفایل جذاب

اگر می‎خواهید به اینستاگرام مارکتینگ رو آورید باید برای حضور در محیط اینستاگرام یک پروفایل جذاب داشته باشید. این نکته به ویژه برای برندهای کوچک مهم است چون باید تعقیب‎کنندگان جدید را با فعالیت و اهداف برند خود آشنا کنند.

سعی کنید اطلاعات مهم فعالیت خود را در صفحه پروفایلتان بنویسید. از کلمات کلیدی استفاده کنید که افراد توسط آن شما را پیدا کنند.

در صفحه بیوگرافی پروفایل خود صفحه فرودی را قرار دهید که تبدیل نرخ بازدید به فروش را به همراه می‎آورد و بدین وسیله سایت شرکت خود را تبلیغ کنید.

از جمله اطلاعات دیگری که باید در این صفحه قرار دهید اطلاعات تماس مانند ایمیل، آدرس، شماره تلفن و غیره است. همچنین در قالب چند استوری جذاب می‎توانید تعقیب‎کنندگانتان را با اطلاعات بیشتری در مورد برند خود آشنا کنید.

نکته مهم بعدی تصویر پروفایل است که زودتر از هر چیزی بازدیدکنندگان جدید آن را می‎بینند. تصویر پروفایل باید برند شما و شهرت آن را نشان دهد و باعث تحریک احساسات شود.

تولید محتوای گوناگون و با کیفیت

کلید موفقیت در اینستاگرام مارکتینگ تولید محتوای با کیفیت و متنوع است. در عوض تمرکز محض روی ایجاد محتوای تبلیغاتی، از محتوایی استفاده کنید که مخاطب به واسطه آن با برند شما ارتباط برقرار کند.

می‎توانید به شیوه‎های مختلف (ویدئو، تصویر، متن) انواع محتوا را امتحان کنید و ببینید کدام یک بازخورد بهتری به همراه می‎آورد.

انتشار ویدئوهای جذاب

بدون شک اینستاگرام یک رسانه بصری است و به اشتراک‎گذاری ویدئوها در مقابل پست‎های نوشتاری تا سه برابر لینک‎های ورودی بیشتری جذب می‎کند. یکی از نکات قوت اینستاگرام ارائه ابزاری ساده و قدرتمند برای ویرایش ویدئوها است.

می‎توانید ویدئوهای متفاوتی به وجود آورید. چند تصویر را با هم ترکیب کنید تا یک ویدئوی کوتاه شکل گیرد یا در ویدئوهای خود به سوال‎های مختلف کاربران جواب دهید و نکته‎ای را به آن‎ها آموزش دهید.

تولید ویدئوهای سرگرم‎کننده یکی از ترفندهای مهم اینستاگرام مارکتینگ است.

استفاده از قابلیت استوری

یکی از امکانات خوب اینستاگرام قابلیت استوری است که راهی عالی برای داستان‎گویی در اختیار برندها گذاشته است. با کمک آن می‎توانید حرف‎های بیشتری در مقایسه با پست‎های نوشتاری بزنید.

استوری‎های خود را به‎روزرسانی کنید تا باعث افزایش سطح تعامل مخاطبان با برندتان شود.

از جمله امکانات جالب استوری می‎توان به رای‎گیری، برداکست‎های زنده تعاملی و غیره اشاره کرد. توسط استوری می‎توانید کالاهای خود را به نمایش بگذارید یا اخبار مربوط به تخفیف‎های فصلی و دوره‎ای را منتشر کنید.

در استوری‎ها می‎توانید به سایت‎ها یا پروفایل‎های خاصی لینک دهید. مطمئن باشید آدرس لینک کوتاه است تا به آسانی در ذهن تعقیب‎کنندگانتان ثبت شود.

استفاده از تصاویر با کیفیت

هدف اولیه اینستاگرام ایجاد مکانی برای هنرمندان و عکاسان برای به اشتراک‎گذاری تصاویرشان بوده است.

اگر به دنبال برقراری ارتباط با مخاطبان بیشتری هستید باید تصاویر با کیفیت و با فرمت خام (RAW) را منتشر کنید. در کنار این تصاویر با کیفیت هشتگ‎های مناسب و عناوین جذابی استفاده کنید تا بازدیدکنندگان جدید بهتر محتوای شما را پیدا کنند.

یکی دیگر از نکات اینستاگرام مارکتینگ انتشار دوره‎ای تصاویری از محصولات با ذکر قیمت، نکات کلیدی فروش و لینک خرید است. بهتر است عکسی از فردی را منتشر کنید که در حال استفاده از محصول شما است، این قضیه روی تصمیم‎گیری خرید افراد تاثیر می‎گذارد.

طراحی مسابقات مختلف

یکی از راه‎های جالب به دست آوردن تعقیب‎کننده در اینستاگرام برگزاری مسابقات مختلف است و از آن می‎توانید برای اهداف دیگری مانند فروش محصولات بیشتر یا افزایش سطح تعامل با مخاطبان خود استفاده کنید.

مردم عاشق شرکت در مسابقه هستند. بهتر است برای مسابقه خود یک هشتگ جدید در نظر بگیرید تا سطح درگیری با برند خود را افزایش دهید. تعیین جایزه را فراموش نکنید.

به اشتراک‎گذاری نظر مشتریان قبلی

بین این که یک فرد کالای شما را به دیگری پیشنهاد کند و این که محصول خود را به علت ویژگی‎های خاصی که دارد به مشتری معرفی کنید، تفاوت وجود دارد. تا جای ممکن (در حد معقول البته) نظرات، استوری‎ افراد و ویدئوهای مختلف در مورد محصولا خودتان را جمع‎آوری کنید و به اشتراک بگذارید.

استفاده از هشتگ‎های مناسب

یکی از عوامل موفقیت کمپین‎های اینستاگرام مارکتینگ استفاده از هشتگ‎های مناسب است. باید با توجه به بازار هدف و برای بالا بردن سطح درگیری با مخاطب هشتگ‎های صحیحی استفاده کنید.

هشتگ‎ها باید ساده، متفاوت و جذاب باشند. استفاده درست از هشتگ به معنای تاثیرگذاری با دوام روی مخاطبان است.

همکاری با افراد تاثیرگذار (اینفلوئنسرها)

بیشترین تاثیر در اینستاگرام مارکتینگ برای درگیری افراد با یک کسب و کار را بازاریابی افراد تاثیرگذار (اینفلوئنسرها) به همراه می‎آورد. پیش از آغاز همکاری در مورد شیوه نمایان‎سازی برند خود (بررسی یک کالا، طراحی مسابقه، یک رویداد تخفیفاتی خاص) تصمیم بگیرید.

اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که ارزش‎هایی مانند شما را دنبال می‎کنند و ارتباط خوبی بین آن‎ها و تعقیب‎کنندگانشان است. حتما میزان بازگشت سرمایه حاصل از چنین همکاری را در نظر بگیرید.